Stajnia Orling

Król zasiadł na tronie….” - Charme Look ze stajni ORLING zwycięzcą Wielkiej Pardubickiej 

Gonitwa płotowa Wielka Pardubicka jest międzynarodowym świętem wyścigów konnych. Śledzi ją każdy Czech, każdy trener wyścigów i cały świat, a nazwy zwycięskich koni wszyscy pamiętamy. Wśród tych największych  zwycięzców znalazł się teraz Charme Look ( Šarmík ), ciemny gniadosz czeskiej hodowli. Po 15 latach znów zwyciężył czeski koń

Pochodzi ze stadniny Napajedla, gdzie od źrebaka mogłam go obserwować. Mówili, że to będzie taki mięśniak, ciężki, mocny koń, ale mi się podobał. Widziałem w nim steeplera. Jako źrebak brał udział w klinicznych badaniach nad skutecznością stosowania peptydów kolagenowych w odżywieniu aparatu ruchu młodych, rozwijających się koni - te peptydy kolagenowe mają obecnie zastosowanie w produktach GelaPony i MieralPony.

Od źrebaka było jasne, że ma predyspozycje do zostania niezwykłym końskim sportowcem, ale będzie to koń późnodojżewający. Jego kariera rozpoczęła się u trenera Milana Theimera. Niestety doznał urazów i uszkodzeń ścięgien powierzchniowych na obu przednich kończynach

Z pierwotnie planowanej operacji obu nóg, którą prowadził dr Vít Zatloukal, zoperowano tylko jedną. Następnie Charme Look był rehabilitowany w stajni ORLING. Leczenie, gojenie i rehabilitacja trwały ponad rok. Czekaliśmy aż Šarmík będzie wyleczony i razem z nim czekaliśmy na możliwość rozpoczęcia pracy. Po wielkich namysłach co dalej robić, zastanawialiśmy się nad wyborem trenera i wybraliśmy Martine Růžičkovą i amazonkę Barbarę Málkovą, taki żeński team. To dobry koń, nie mamy nic do stracenia. Šarmík zaczął powoli i delikatnie pracować w celu wzmocnienia scięgien. Przez cały czas rekonwalescencji i treningu dostawał  GelaPony Fast na ścięgna i GelaPony Chondro na stawy, dostawał też inne suplementy ORLING dla wsparcia zdrowia stawów, kopyt, ścięgien i więzadeł. 

W sierpniu 2015 roku był gotowy na lekki wyścig, w którym startował pod swoim jeźdźcem Barbarą Málkovą. Wyścig w mistrzowski sposób wygrał, a po wyścigu był zupełnie zdrowy. Rehabilitacja, GelaPony Fast i GelaPony Chondro i odpowiedni trening dały wspaniały wynik. Kolejną gonitwą, w której startował w 2015 roku była Cena Vltavy na 4500 m. Znowu łatwo wygrał z Barbarę Málkovą w siodle. I było jasne Charme Look powraca. I więcej  Barbara kocha  Šarmíka i Šarmík kocha Barbarę. Na całym wielkim świecie nie ma nic mocniejszego niż miłość…

W roku 2016 zaczęły się kolejne testy. Pierwsza gonitwa Cross Country Koroka ukończył jako drugi na mecie. Dlaczego? Pogorszył się? No nie. Do mety doniósł Barbarę z zapaleniem oczu. Barbara ledwo widziała drogę. Šarmík jest niezmiernie uważnym, charakternym i miłującym koniem. Następny start i znowu pech, tym razem większy. Podczas wyścigu zaczął padać deszcz i Šarmíkowi poślizgnęły się nogi i doszło do upadku. Na szczęście nic się nikomu nie stało, tak więc walczymy dalej, ale jeżeli ma biec Wielką, musi przejść kwalifikacje.

W końcu dzień kwalifikacji.. Wszystko jest ok.  Barbara i Šarmík są zdrowi i w świetnej formie. Ale mamy jeszcze większego pecha!!! Albo wiadomość z góry? Barbara we wcześniejszej gonitwie spadła z naszej obiecującej klaczy Valencia Sky. Kobyłce nic się nie stało, ale Barbarę odwiozłai karetka. Ma wstrząs mózgu i ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Wreszcie kwalifikacje, Šarmík wystartuje pod nowym jeźdźcem, zmiennikiem Barbary, Lukášem Sloupem. Pewnie wygrywają kwalifikacje, na bardzo trudnym torze i nad swoimi wszystkimi poważnymi rywalami. Była to taka mała Wielka. Šarmík jest zakwalifikowany, ale Barbara nie. Musi przejść kwalifikacje albo wygrać dwie mniejsze gonitwy. Nasz Floridas, z którym mogłaby przejsć kwalifikacje, ma uszkodzone kopyto, a Barbarę stale boli kręgosłup. W końcu okaże się, że Barbara ma złamany kręg lędźwiowy i musi przejść operację. W tym roku 126 Wielkiej Pardubickiej nie pojedzie. 

I co teraz? Należy słuchać wiadomości z góry. Może to z góry mówi mój tata, rodem z Pardubic prof. Dr Milan Adam który opracował sposób odżywienia aparatu ruchu ludzi i koni. Może moja mama, albo Martininy rodzice, albo Barbary dziadek, albo…. Należy słuchać wiadomości z góry!

Nasz  Šarmík, Charme Look pobiegnie Wielką Pardubicką. Problemem nie jest odległość, z tym sobie poradzi, ale Taxis. Będzie go pokonywał pierwszy raz i z góry nam pokazują że potrzebny będzie doświadczony dżokej. I to taki któremu nie będzie sprawiać problemu  przejechanie Wielkiej od startu do mety. Tak jak lubi Šarmík. Barbara sugeruje Jana Faltejska. Martina i ja tą kandydaturę entuzjastycznie popieramy. Ale jest problem. Z  Janem Faltejskiem już startował i nie wypadło to dobrze. Upadli, Jan miał złamaną kość biodrową, a Šarmík rozcięty język, który umiejętnie uratowała dr . Jana Mezerová.  Będą musieli to nieprzyjemne doświadczenie wspólnie pokonać. Jan zgadza się z Šarmíkiem podczas treningów, pomimo tamtego wypadku. Jan musi wyjechać do Anglii. Barbara jest po operacji a Šarmíka jeździ i trenuje Martina. Barbara rozdaje miłość i wdzięczność. Uświadamia sobie że wszystko skończy się dobrze, ponieważ może się normalnie poruszać. A mogło się zdarzyć że będzie sparaliżowana. Cieszy się z Šarmíka , kocha go i całuje…. I co ważne on słucha.

No i mamy 126 Wielką Pardubicką, Charme Look ( Šarmík) jest faworytem. Następnym w stawce faworytem jest Nikas, on tez może wygrać, któremu ludzie życzą zwycięstwa. On też ma swoją historię. Jesteśmy na starcie Wielkiej Pardubickiej, nerwy nerwów ! Uffff, Taxis jest za Šarmíkiem. Doświadczony Jan Faltejsek poprowadził bajecznie. Nikas traci jeźdźca w skoku, doświadczonego Marka Stromského. W takiej sytuacji to My się cieszymy i razem z Charme Look życzymy Nikasowi i Markowi sportowych sukcesów. I teraz spokojnie obserwujemy Šarmíka. Gdy dojeżdża do trawiastego owalu, nikt nie może go złapać. Mamy przedostatni skok, oj mały błąd i Šarmík gubi podkowę. 

Na końcowym rowie, jest już wszystko jasne – biegnie po zwycięstwo w 126. Wielkiej Pardubickiej. Król steeplerów  zasiadł na zwolnionym tronie…. . A podczas dekoracji Šarmík pyta „ I to było wszystko?

Jest to świetnie przygotowany skoczek i wytrwały biegacz. A wszystko to dzięki ciężkiej pracy trenera Martiny i jeźdźca Barbary.

Šarmík jest zdrowy. Dzięki Bogu. Wszystko to dzięki miłości, jak powiedziałam w ubiegłym roku, gdy wygrał nagrodę Cenu Vltavy. Myślałam wtedy o zaufaniu, którym obdarzyłam Martinę, Barbarę i Šarmíka, a oni siebie nawzajem, także mnie i moją córkę Teresę. Wszyscy siebie wzajemnie słuchamy i traktujemy poważnie nasze wewnętrzne odczucia. W tym roku Charme Look wygrał Wielką Pardubicką z Janem Faltejskiem. Wszystko odbyło się inaczej niż planowaliśmy, dlatego nie planujemy co będzie w roku 2017.

Barbara będzie cały rok używać Geladrink na regenerację kręgosłupa, a Šarmík GelaPony. I dalej będziemy nasłuchiwać . Co Bóg da, więc…

Ing. Kateřina Marie Dušková 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl